Ukraina zakaże hazardu swoim żołnierzom?

Przez Adam
Opublikowane 05/04/2024

W odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące wpływu hazardu online na żołnierzy i społeczeństwo ukraińskie, prezydent Zełenski ogłosił 2 kwietnia zamiar zaostrzenia kontroli nad tą branżą. Decyzja ta została podjęta po złożeniu petycji domagającej się ograniczeń dla hazardu online, która w ciągu kilku godzin uzyskała ponad 26 000 podpisów.

Petycja, zainicjowana przez żołnierza Pawła Petryczenkę, zwraca uwagę na szkodliwy wpływ hazardu na armię i społeczeństwo. Petryczenko wzywa do nałożenia zakazu hazardu i kasyn online na żołnierzy podczas trwania wojny.

Argumentem jest ryzyko uzależnienia od dopaminy, utraty kontroli finansowej i zadłużania się, co może prowadzić do zastawiania dronów i kamer termowizyjnych, a tym samym osłabienia zdolności bojowej żołnierzy.

To nie pierwszy raz, gdy rząd Ukrainy rzuca wyzwanie hazadowi

Hazard online został oficjalnie zakazany na Ukrainie w 2009 roku, ale ponownie zalegalizowany w 2020 roku. Mimo istniejących regulacji, władze ukraińskie podejmowały już wcześniej działania przeciwko nielegalnemu hazardowi.

Nowe przepisy powinny objąć zakaz hazardu i reklam dla wojska, a także ograniczyć możliwości „wybielania się” firm hazardowych poprzez działalność charytatywną.

Co więcej, przyszłość Ukraińskiej Komisji Regulacyjnej Hazardu (KRAIL) pozostaje niepewna. W maju 2023 roku wicepremier Mychajło Fedorow zaproponował rozwiązanie tej instytucji i powołanie nowego organu wykonawczego, odpowiedzialnego za wydawanie licencji hazardowych.

Regulacje lombardów sposobem na wyeliminowanie korupcji w ukraińskim wojsku?

Planowane zmiany mogą również objąć zakaz lombardom przyjmowania w zastaw dronów, kamer termowizyjnych i innych dóbr dualistycznego zastosowania. Operatorzy internetowi i komórkowi zostaną zobowiązani do blokowania dostępu do nielegalnych kasyn online.

Ukraina stawia czoła wyzwaniom związanym z hazardem online, dążąc do ochrony żołnierzy i społeczeństwa, a także do zapewnienia uczciwej i opodatkowanej działalności hazardowej na swoim terytorium.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: