Czym jest odpowiedzialna gra?
Z tym pojęciem nieraz spotkałeś się na stronach kasyn online czy innych z grami hazardowymi. Co kryje się pod tym lakonicznym terminem?
Odpowiedzialna gra to, mówiąc najprościej, taki sposób gry, by się od niej nie uzależnić i nie wpaść w szpony nałogowego hazardu.
W zakładkach poświęconych odpowiedzialnej grze zazwyczaj możesz znaleźć wiele przydatnych informacji o tym, czym jest uzależnienie, jak sprawdzić predyspozycje, jak zapobiegać uzależnieniu i gdzie szukać pomocy.
Kasyna internetowe oferują też liczne narzędzia minimalizujące ryzyko uzależnienia, które zostaną omówione w dalszej części tego artykułu.
Czy masz tendencję do uzależnienia się od hazardu?
Wielu graczy online nie zdaje sobie sprawy z uzależnienia, dopóki nie osiągną przysłowiowego dna – braku płynności finansowej, odwrócenia bliskich, a w skrajnych przypadkach utraty pracy i mieszkania.
Tymczasem dzięki odpowiedzialnej, świadomej grze i uważnemu obserwowaniu swoich zachowań, bardzo szybko można wykryć pierwsze symptomy uzależnienia i wykorzystując narzędzia odpowiedzialnej gry, wrócić na właściwy tor.
Pomocne w tej diagnozie mogą być poniższe pytania kontrolne:
- Czy czujesz się winny z powodu ilości pieniędzy, jakie przeznaczasz na grę?
- Czy musisz obstawiać coraz wyższe stawki, by uzyskać ten sam poziom ekscytacji z gry?
- Czy trudno ci przerwać grę po przegranej?
- Czy twoja gra powoduje jakieś kłopoty finansowe dla ciebie lub twojej rodziny?
- Czy hazard wpływa negatywnie na twoje relacje osobiste, pracę lub naukę?
- Czy odczuwasz jakieś problemy zdrowotne w związku z hazardem, jak stres czy lęki?
- Czy odczuwasz niepokój gdy nie możesz grać?
- Czy myślisz, że możesz mieć problem z uzależnieniem od hazardu?
Pomoc bliskiej osobie z uzależnieniem od hazardu
Osoby uzależnione od hazardu bardzo często ignorują pierwsze symptomy i świetnie maskują się przed najbliższymi, udając, że mają wszystko pod kontrolą.
Jeśli jednak zauważysz u kogoś z twoich bliskich poniższe sygnały, może to oznaczać, że wcale nie jest tak idealnie, jak się graczowi wydaje.
Oznaki finansowe:
- Z banku lub portfela zaczynają znikać pieniądze
- Giną przedmioty domowe i pamiątki
- Zaczyna brakować pieniędzy, pomimo stabilnej pensji
- Branie kilku kredytów w krótkim czasie
- Nieopłacone rachunki
- Częste pożyczanie pieniędzy od znajomych
- Ukrywanie dokumentów finansowych
- W domu brakuje jedzenia
Zmiany nastroju i w zachowaniu:
- Zmiana wydajności w pracy
- Zmiany osobowości
- Wycofanie w relacjach z bliskimi
- Zachowania manipulacyjne
- Poruszenie, zmartwienie, zdenerwowanie bez konkretnego powodu
- Używanie gróźb i kłamstw by manipulować innymi
- Poczucie bezradności, frustracji i depresja
Czynniki czasowe:
- Poświęcanie większej ilości czasu na grę
- Wykonanie prostych zadań zajmuje coraz więcej czasu
- Unikanie spotkań, tajemnicze zniknięcia bez podania przyczyny
- Wieczne spóźnianie się na spotkania
- Branie wolnego w pracy spowodowane hazardem (urlop na żądanie w celu rozegrania kolejnej rundy lub odespania nocy spędzonej na grze, itp.)
Wiek uprawniający do gier hazardowych
W Polsce gra w gry hazardowe (a więc te na prawdziwe pieniądze) dozwolona jest od 18 roku życia.
Dlatego też wszystkie kasyna online wprowadziły weryfikację wieku – w tym celu podczas rejestracji konta należy podać swoją datę urodzenia, dane płatnicze, a przed pierwszą wypłatą wygranej przesłać skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Narzędzia odpowiedzialnej gry
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, strony z grami hazardowymi online oferują swoim graczom szereg narzędzi, które mogą zminimalizować ryzyko uzależnienia od hazardu i wesprzeć osoby z pierwszymi symptomami.
Poniżej opiszemy najważniejsze z nich.
Limit depozytu
By grać odpowiedzialnie, warto zaplanować sobie konkretny budżet, jaki chcemy przeznaczyć na grę w danym okresie i konsekwentnie się tego trzymać.
Jeśli uznamy, że chcemy raz w miesiącu przeznaczyć 100 PLN na grę, oznacza to, że przez cały miesiąc nie wydamy złotówki więcej na ten cel.
Ale co zrobić, gdy kolejny jackpot tak bardzo kusi…? Dzięki limitowi depozytu nawet najbardziej kusząca promocja nie sprawi, że wpłacimy więcej niż zaplanowaliśmy – nie będzie to po prostu możliwe.
To doskonałe narzędzie do samokontroli wspierające odpowiedzialną grę.
Limit straty
Ta funkcja pozwala na ograniczenie kwoty, którą możesz przegrać w danym okresie – dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.
Jeśli np. wpłacisz 1000 PLN depozytu, a ustawisz dzienny limit straty na 50 PLN, to po osiągnięciu tego progu nie będziesz mógł dłużej grać tego dnia, a twoje środki pozostaną bezpieczne to kolejnego logowania.
Limit czasu sesji
Wchodząc do kasyna online i zasiadając do ulubionej gry, łatwo stracić poczucie czasu.
Dzięki limitowi pojedynczej sesji, możesz określić ile czasu chcesz przeznaczyć na ciągłą grę. Po upływie limitu zostaniesz automatycznie wylogowany.
Koniec czasu
Limit czasu ma bardzo podobne działanie do limitu czasu sesji, z tą różnicą, że dzięki niemu możesz ustawić sobie np. całkowity czas, jaki chcesz przeznaczyć na grę w danym okresie, np. 4 godziny w tygodniu.
Po upływie tego czasu, podobnie jak w przypadku limitu czasu sesji, zostaniesz wylogowany i do końca wybranego okresu nie będziesz mógł korzystać z usług kasyna.
Limit obrotu
To narzędzie jest szczególnie przydatne dla tych, którzy lubią grać do „wyzerowania” konta. Dzięki limitowi obrotu możesz ustalić kwotę, do której chcesz grać.
Nie chodzi tu o limit straty, a o łączną obróconą kwotę. Jeśli np. grasz za 100 PLN, ustawisz limit obrotu 1000 zł, to po 10 obrotach za 100 PLN, niezależnie od osiągniętego wyniku, dostaniesz powiadomienie o tym, że limit obrotu został wykorzystany i czas zrobić sobie przerwę w grze.
Pozwoli to na uratowanie ewentualnych środków, które udało ci się wygrać w ciągu tych 10 spinów oraz na zminimalizowanie dalszej straty.
Historia transakcji
Wchodząc w historię transakcji na swoim koncie, masz podgląd wszystkich dokonywanych operacji.
Widzisz wyraźnie ile środków wpłaciłeś, ile straciłeś, ile wygrałeś, ile wypłaciłeś. To pozwala na kontrolę twoich wydatków na hazard.
Samowykluczenie
Jeśli poczujesz, że potrzebujesz przerwy od gier hazardowych, opcja samowykluczenia może znacznie ułatwić tę decyzję.
Dzięki niej możesz określić, czy chcesz czasowo zablokować swoje konto (na dzień, tydzień, miesiąc, a nawet 6 tygodni), czy też zamknąć je na stałe (w tym przypadku konieczny będzie kontakt z obsługą kasyna).
Samoocena
W ramach działań wspierających odpowiedzialną grę, strony z grami hazardowymi oferują ankietę samooceny – składa się ona z kilku do kilkunastu pytań związanych z predyspozycjami do uzależnienia oraz symptomami.
Wypełniając ją regularnie, możesz kontrolować swoją grę i w porę zminimalizować ryzyko uzależnienia od hazardu.
Alerty czasowe
Alerty czasowe są bardzo przydatną funkcją. Powiadamiają o czasie spędzonym na grze, czasie trwania sesji, czy łącznym czasie gry w danym przedziale czasowym.
Gdy zauważysz, że gra zajmuje coraz większą część twojego życia, możesz skorzystać ze wspomnianych wyżej limitów – czasu sesji i końca czasu.
Organizacje, które mogą pomóc i zapewnić wsparcie
Opisane wyżej narzędzia pomogą zminimalizować ryzyko uzależnienia od hazardu. Co jednak w przypadku, gdy uzależnienie zostanie rozpoznane zbyt późno?
Na całym świecie jest wiele organizacji wspierających osoby uzależnione od gier hazardowych. Wiele z nich oferuje pomoc online lub całodobowo. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.
Anonimowi Hazardziści
- Link do strony: http://www.anonimowihazardzisci.org
- Telefon kontaktowy: 881488990
Anonimowi Hazardziści to grupa osób, które same wyszły z uzależnienia od hazardu i dziś wspierają kolejnych uzależnionych.
Spotkania na żywo odbywają się w całej Polsce, a także w Londynie, Hamburgu i Kolonii. Dodatkowo, stowarzyszenie regularnie prowadzi mityngi online, a także zapewnia grupę wsparcia dla osób uzależnionych.
Pomoc jest całkowicie bezpłatna i polskojęzyczna.
Gam Care
- Link do strony: https://www.gamcare.org.uk
- Bezpłatna infolinia: 08088020133
Gam Care jest jedną z największych organizacji wspierających osoby uzależnione od hazardu w Europie.
Serwis zapewnia całodobowe wsparcie, zarówno przez czat na żywo, infolinię, grupę wsparcia online, forum społecznościowe, jak i WhatsApp.
Pomoc udzielana jest bezpłatnie, wyłącznie w języku angielskim.
Gambling Therapy
- Link do strony: https://www.gamblingtherapy.org/pl/.
Gambling Therapy jest międzynarodową stroną założoną przez Gordona Moody’ego pomagającą nałogowym hazardzistom głównie online.
Z polskojęzyczną obsługą można skontaktować się za pośrednictwem strony www, wysyłając e-mail na adres [email protected] lub kontaktując się przez czat na żywo (po wybraniu odpowiedniego zagadnienia pasującego do naszej sytuacji).
Co ważne, organizacja regularnie organizuje mityngi online i grupy wsparcia dla osób uzależnionych oraz ich bliskich.
Strona przetłumaczona na język polski a wsparcie jest oczywiście udzielane za darmo.
Gamble Aware
- Link do strony: https://www.begambleaware.org
- Darmowa infolinia: 08088020133
Ta globalna instytucja wspierająca odpowiedzialną grę i pomagająca osobom uzależnionym od hazardu zapewnia wsparcie poprzez darmową infolinię, czat na żywo oraz grupę wsparcia online.
Dodatkowo, na stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji, m.in. na temat sposobów leczenia uzależnienia oraz wsparcie psychologiczne.
To wszystko również oferowane jest bezpłatnie.
Betfilter
Betfilter, w przeciwieństwie do powyższych stron, nie jest witryną, a narzędziem pomagającym wyjść z uzależnienia hazardowego.
To oprogramowanie, które po zainstalowaniu na komputerze lub telefonie wykrywa próby wejścia na strony z grami hazardowymi online i skutecznie je blokuje.
Na razie jednak aplikacja dostępna jest wyłącznie pod system Windows.
Pomoc dla uzależnionych od hazardu na całym świecie:
USA – The National Council on Problem Gambling
USA – Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA)
Argentina – Juego Responsable – 0800-333-0333, WhatsApp 011-1524416058
Belgia – VAD – 02 423 03 33
Brazylia – Jogadores Anônimos – (11) 3229-1023
Canada – ProblemGambling – 1-866-531-2600
Chile – Psicólogos Ludopatía Chile – 9 222 3860
Niemcy – Spielen mit Verantwortung: Glücksspielsucht – 0800-1 37 27 00
Hiszpania – FEJAR – 900 200 225
Francja – IFAC – + 33 (0)2 40 84 76 20
Włochy – TVNGA – 800 55 88 22
Holandia – AGOG – 0900-2177721 (€ 0.10 per minute)
Norwegia – Hjelpelinjen – 800 800 40
Austria – Spielsuchthilfe – (1) 544 13 57
Portugalia – Jogo Responsável – 213 950 911 (SICAD – Serviço de Intervenção nos Comportamentos Aditivos e nas Dependências)
Szwajcaria – Sucht Schweiz – 021 321 29 11
Szwecja – Stödlinjen – 020-819 100 (09:00 to 21:00)
W Polsce osoby uzależnione od hazardu wsparcie mogą uzyskać również w lokalnych Punktach Konsultacyjnych dla Osób Uzależnionych działających w każdej gminie.