Zdaniem United Kingdom Gambling Commission (UKGC), brytyjskiego nadzorcy gier hazardowych, coraz mniejszy odsetek graczy w Wielkiej Brytanii boryka się z uzależnieniem od gry.
W 2022 roku odsetek ten spadł do rekordowo niskiego poziomu i wyniósł 0,2% wszystkich graczy w tym kraju.
Jak podkreśla UKGC, jest to efektem ciężkiej pracy całego sektora hazardowego na rzecz promocji odpowiedzialnego hazardu i powinno stanowić zachętę do dalszych działań tego typu.
Niski stopień zagrożenia
Z końcem 2022 roku przedstawiciele UKGC przeprowadzili szeroko zakrojone badanie brytyjskiej społeczności graczy hazardowych.
Wśród najciekawszych rezultatów tej telefonicznej sondy komisja wymienia spadek współczynnika gry nałogowej o 0,1% w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Nie jest to oczywiście znaczna wartość, ale zdaniem przedstawicieli UKGC można już mówić o korzystnej tendencji spadkowej.
Komisja oceniła również, że w przypadku prawie 97% graczy nie ma realnego zagrożenia uzależnieniem od hazardu.
O pewnym stopniu ryzyka tego typu można mówić tylko w odniesieniu do 3% brytyjskich graczy – oczywiście poza wspomnianymi wcześniej 0,2% graczy, u których stwierdzono symptomy gry nałogowej.
Prawie połowa Wielkiej Brytanii
Wrażenie robią także statystyki obrazujące popularność hazardu w brytyjskim społeczeństwie.
W 2022 roku 44% Brytyjczyków brało udział w grach hazardowych różnego typu, a co czwarty Brytyjczyk odwiedzał strony z hazardem online.
“Prawie połowa dorosłych w Wielkiej Brytanii korzysta z gier hazardowych w każdym miesiącu i jest jasne, że przeważająca większość robi to bezpiecznie i odpowiedzialnie,” powiedział Michael Dugher, szef Betting and Gaming Council, organizacji zrzeszającej brytyjskie podmioty hazardowe.
Dwa miliony funtów
Dobre statystyki to jednak nie jedyne wsparcie, jakie w ostatnim czasie otrzymały organizacje walczące z uzależnieniem od hazardu w brytyjskim społeczeństwie.
GambleAware, niezależna grupa specjalistów w tym zakresie, przekazała niedawno dwa miliony funtów 10 organizacjom w całej Wielkiej Brytanii.
Fundusze te zostaną przeznaczone na realną pomoc dla nałogowych graczy, a także dla osób z ich najbliższego otoczenia.
Inne wieści z iGamingu
- Nowe przepisy – limity wpłat w kasynach online w Holandii
- Euro 2024 pod lupą Komisji ds. Hazardu. Jak grają konsumenci?
- Barcelona gospodarzem Global Gaming Awards w styczniu
- Czy Google może pomóc w walce z nielegalnym hazardem w Niemczech?
- Play’n GO Music przyspiesza tempo dzięki współpracy z Humansion