Sztuczna inteligencja wspomoże walkę z grą problemową

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 20/03/2023

Firma Optimove stworzyła oprogramowanie, które daje operatorom kasyn nowy oręż w walce z nałogowym hazardem.

Optimove to start-up rodem z Tel Awiwu, a jego narzędzie do oceny ryzyka uzależnienia wśród graczy wykorzystuje technologię AI, czyli sztuczną inteligencję.

Jest to nowatorskie rozwiązanie, które daje nadzieję na coraz to skuteczniejsze sposoby dbania o odpowiedzialną grę na hazardowych platformach.

Wczesne przechwytywanie problemów

Zastosowany przez Optimove algorytm działa w oparciu o typowe wzory zachowań nałogowych hazardzistów, które następnie zestawiane są z zachowaniami poszczególnych klientów danej witryny.

W ramach tego mechanizmu każdy gracz prześwietlany jest pod kątem czasu spędzanego na platformie oraz typowych pór dnia i nocy przeznaczanych na grę.

Bardzo istotne jest również to, jak gracz reaguje na przegraną – w szczególności to, czy próbuje on odzyskać straty w grze tuż po przegraniu pieniędzy.

Jeśli zachowanie danego gracza sugeruje brak kontroli nad grą, narzędzie Optimove zmienia przekaz na stronie kasyna. Zamiast reklamy kolejnego slotu, gracz natrafi tam na przypomnienia o możliwości zrobienia sobie przerwy od gry lub szukania pomocy w walce z nałogiem.

Program wyśle również automatyczną informację do operatora kasyna, że dany gracz prawdopodobnie potrzebuje dodatkowej pomocy.

Oszczędność czasu i energii

“Stosowanie mechanizmów, w ramach których pracownicy platformy oceniają zagrożenie w odniesieniu do poszczególnych graczy z osobna, to o wiele bardziej czasochłonne rozwiązanie,” powiedział Jonathan Inbar, dyrektor strategiczny Optimove.

“Sporo firm wciąż korzysta również ze staroświeckich modeli samooceny graczy, zazwyczaj poprzez różne formularze. Ale takich formularzy nikt jest w stanie wypełnić w pełni obiektywnie,” dodaje Inbar.

Zamiast tego izraelska firma stawia na kompleksowe dane z wielu źródeł, takich jak gry, jakie wybiera użytkownik, jego poprzednie transakcje oraz interakcje z obsługą klienta platformy. 

Co więcej, na podstawie zebranych informacji algorytm AI sam się uczy najlepszych rozwiązań na przyszłość.

Inne wieści z branży hazardowej