Curaçao pracuje nad reformą przepisów dotyczących iGaming

Przez Judyta Fernandez
Opublikowane 27/10/2022

Popularny wydawca licencji gier Curaçao eGaming planuje z początkiem roku 2023 wprowadzić nowy system kontroli rynku kasyn online – jak zauważyła witryna iGamingNext, która śledzi branżę gier.

W lipcu ubiegłego roku rząd Curaçao podjął decyzję o zaostrzeniu kontroli branży gier poprzez wprowadzenie systemu nadzoru przypominającego model opracowany przez MGA (Malta Gaming Authority).

Nowy system monitorowania

Celem nowego systemu kontroli, Curacao Gaming Authority (CGA) jest monitorowanie branży gier i udzielanie licencji na gry kasynom online i innym firmom z branży.

Ewentualna reforma spowoduje dużą zmianę w obecnym systemie, w którym kilka prywatnych stron posiada główne licencje na gry

Obecne przepisy wskazują na to, że określona liczba licencjobiorców może sprzedawać nieograniczoną liczbę sublicencji, w wyniku czego gospodarka Curaçao traci kilka milionów przychodów rocznie.

Curaçao zamierza uruchomić nowy system do marca 2023 roku.

Dokładniej regulowany sektor iGaming

Jednym z powodów tej zmiany jest chęć przekształcenia branży iGaming w jedną z nowych sił gospodarczych kraju, która wcześniej była w dużym stopniu uzależniona od turystyki.

Niestety, w ostatnich latach, z powodu koronawirusa drastycznie ucierpiała.

Za nadchodzącą zmianą stoi częściowo presja Holandii na wprowadzenie nowych zasad i ograniczeń w sektorze iGaming.

Holandia udzieliła Curacao wsparcia finansowego podczas pandemii, przy tym wyrażając niezadowolenie z firm hazardowych opartych na ich licencji. 

Tym samym mając nadzieje na wprowadzenie przez Curacao reformy do ich systemu kontroli. 

Minister finansów Curaçao, Javier Silvania, wierzy, że surowsze przepisy wzmocnią branżę iGaming i zwiększą znaczenie gospodarcze kraju.

Według planu, nowy system kontroli miałby posiadać uprawnienia do udzielania i cofania licencji na gry oraz zapewniać, że firmy płacą podatki i opłaty licencyjne na rzecz państwa.

Innowacje w krajowym sektorze iGaming

Wraz z reformą wprowadzone zostaną wzmocnione środki odpowiedzialnej gry oraz nowe regulacje dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Wiele kasyn online licencjonowanych przez rząd Curaçao akceptuje kryptowaluty jako metodę płatności, co organ licencyjny ma nadzieję utrzymać dzięki wprowadzonej reformie. Jednym z największych wyzwań jakie reforma niesie, jest skuteczna kontrola płatności kryptograficznych przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Ta reforma może po części oznaczać, że firmy licencjonowane przez Curaçao przeniosą się gdzie indziej, a uzyskanie licencji od państwa wyspiarskiego stanie się trudniejsze. Alternatywami dla Curacao staną się na przykład Kostaryka, czy Wyspa Man.

Cała branża iGaming z zaciekawieniem czeka na więcej informacji o planach Curaçao.

Więcej wiadomości z branży poniżej: