Holandia: zakaz reklam hazardowych i automatów do gry online

Przez Adam
Opublikowane 18/04/2024

Holenderska Izba Reprezentantów zdecydowała się znacząco ograniczyć rynek hazardu online, w tym kasyn internetowych. We wtorek, 16 kwietnia, przegłosowano zakaz reklamowania gier hazardowych w sieci oraz gier o „wysokim ryzyku”, takich jak automaty do gry.

Podczas głosowania rozpatrzono i podjęto decyzje w sprawie 114 wniosków, z czego 14 dotyczyło hazardu, a 10 zostało przyjętych. Wśród nich znalazł się wniosek o całkowity zakaz reklamy online kasyn i bukmacherów oraz zakaz gier „z udowodnionym, bardzo wysokim ryzykiem uzależnienia”, na przykład automatów do gry.

Jak tłumaczy holenderski portal Casino Nieuws, uzasadnieniem tej decyzji jest brak kontroli gracza nad ostatecznym wynikiem rozgrywki. Posłowie poparli tę propozycję znaczną większością 79 głosów.

Chociaż Izba Reprezentantów opowiedziała się za wprowadzeniem zakazów, muszą one zostać teraz przekształcone w obowiązujące prawo i zatwierdzone przez Ministra Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

To nie koniec zmian w branży hazardu online w Holandii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy operatorzy zostali już zmuszeni do modyfikacji swojej działalności i w przyszłości mogą ich czekać dalsze regulacje.

W lutym holenderski parlament zatwierdził wprowadzenie stałych limitów depozytów u wszystkich operatorów i dla wszystkich metod płatności. Ponadto rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie nowych rozwiązań mających na celu lepszą ochronę graczy i promowanie odpowiedzialnego hazardu.

Pomysłodawczynią wniosku o „wszechogólne limity gry” jest posłanka Mirjam Bikker. Wprowadzenie tych limitów będzie wymagało nowelizacji rozporządzenia, a potencjalnie także ustawy. Szczegółowe informacje dotyczące limitów mają zostać ogłoszone pod koniec roku.

Czy reszta Euorpy pójdzie w ślad za Holandią?

Należy zauważyć, że podobne działania wzmacniające ochronę graczy podejmowane są również w innych krajach europejskich. W Belgii niedawno podniesiono minimalny wiek hazardu z 18 do 21 lat. Z kolei w Wielkiej Brytanii organ nadzorujący reklamę (ASA) ostrzegł operatorów przed kierowaniem reklamy hazardowej do osób niepełnoletnich w związku z rozpoczynającymi się w czerwcu Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2024.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: