Holandia. Wpływy z podatku od gier hazardowych w służbie ludzkości?

Przez Adam
Opublikowane 01/12/2023

Sześć projektów badawczych otrzymało dofinansowanie z Funduszu Zapobiegania Uzależnieniom (VPF) w Holandii. Projekty stanowią pierwszą rundę dotacji w ramach nowego programu ZonMw Zapobiegania Uzależnieniom od Gier Hazardowych. ZonMw, instytucja badawcza w dziedzinie opieki zdrowotnej, została zobowiązana przez regulatora gier Kansspelautoriteit (KSA) do prowadzenia programu, który potrwa do 2029 roku.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Finansowanie sześciu projektów pochodzi z VPF, czyli funduszu utworzonego w roku 2021. Prościej rzecz ujmując, środki przeznaczone na innowacyjne projekty pochodzić będą bezpośrednio z dodatkowego podatku od gier hazardowych o wysokim ryzyku, czyli z gier, które znacie z kasyn internetowych, przede wszystkim slotów i gier z krupierem na żywo (np. poker czy blackjack).

VPF, zarządzany przez KSA, ma kilka celów wydatkowych, w tym badania nad zapobieganiem uzależnieniom od gier hazardowych i ich leczeniu.

Według słów rzecznika prasowwego funduszu VPF: „Będziemy koncentrować się na problemach grup wrażliwych, profilaktyce, leczeniu i interwencjach. Również na szkodach związanych z grami hazardowymi oraz na właściwościach produktów i kontekście gier hazardowych”.

Co oprócz przeciwdziałania i leczenia uzależnienia od hazardu?

Wśród projektów badawczych znajduje się ocena i innowacja skutecznej terapii CBT dla osób uzależnionych od gier hazardowych. Instytut Trimbos opracuje i przetestuje skuteczność nowych metod leczenia w kwestii rozwiązywania problemów z hazardem wśród młodzieży.

Trimbos i Amsterdam UMC otrzymały po dwie dotacje, a pozostałe projekty realizowane są na Uniwersytecie Amsterdamskim i IVO. Badania na Uniwersytecie Amsterdamskim koncentrują się na mapowaniu tego, z jakim typem reklam stykają się grupy wrażliwe w Holandii. Badane są skutki reklam gier hazardowych dla grup wrażliwych i ich potencjalny wpływ na wzmaganie uzależnienia, bądź jego brak.

Kontynuacja założeń z roku 2021

ZonMw został wybrany do prowadzenia programu w 2021 roku, zaledwie kilka tygodni przed uruchomieniem licencjonowanego rynku gier hazardowych w Holandii. Human Assistance Network for Daily Support (HANDS) i Narodowy Instytut Opieki Zdrowotnej zostały zobowiązane do prowadzenia inicjatyw mających na celu zminimalizowanie szkód.

Program Zapobiegania Uzależnieniom od Gier Hazardowych promujący odpowiedzialną grę, został uruchomiony w marcu 2023 roku. Wniosek o dotacje został skierowany do osób pracujących w dziedzinie zapobiegania uzależnieniom od gier hazardowych i ich leczenia.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: