Ukraina cofa licencje na hazard za więzi biznesowe z Rosją

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 02/01/2023

KRAIL, czyli Ukraińska Komisja ds. Regulacji Hazardu i Loterii, podjęła decyzję o odebraniu licencji hazardowych trzem operatorom kasyn online.

Powodem takiej decyzji jest fakt, że wszyscy trzej operatorzy należą do obywateli Rosji.

We wrześniu minionego roku jako swój priorytet komisja wskazała globalną izolację Rosji na polu hazardu internetowego.

“Nie” dla koneksji z Rosją

Do wiadomości publicznej podano, o których operatorów chodzi. Są to Play Fan Investment LLC, Joker LLC oraz Alphagime LLC.

Jak ustaliły Służby Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z Narodową Policją w Kijowie, w złożonych przez powyższe podmioty dokumentach znalazły się nieprawdziwe informacje, jakoby nie działały one na szkodę Ukrainy – a tak właśnie, w myśl ustawy, rozumiane są więzi biznesowe z Rosją.

KRAIL podkreśla, że wszelkie powiązania gospodarcze z obywatelami Rosji poskutkują cofnięciem licencji w Ukrainie.

“Przypominamy o konieczności surowego przestrzegania przepisów obowiązujących w Ukrainie. Dotyczy to również zakazu jakichkolwiek więzi między organizatorami gier a krajami prowadzącymi zbrojną napaść na Ukrainę,” podał KRAIL w niedawnym komunikacie prasowym.

Zakaz ten został określony w ustawie legalizującej hazard w Ukrainie, która weszła w życie w 2020 roku. Powodem zawarcia takiej klauzuli w ustawie była aneksja Krymu, dokonana przez Rosję w 2014 roku.

Solidarny bojkot Rosji

Aby do izolacji Rosji na światowej scenie hazardu rzeczywiście doprowadzić, KRAIL będzie działać na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Komisja będzie starać się o nakładanie sankcji na rosyjskie firmy, a także o zerwanie wszelkich powiązań gospodarczych ukraińskiej branży hazardowej z Rosją. KRAIL będzie również aktywnie apelować do międzynarodowej społeczności o solidarny bojkot hazardu wywodzącego się z Rosji.

“Od 24 lutego (dzień inwazji Rosji na Ukrainę – przyp. red.) nasz priorytet to hazardowa izolacja Rosji,” powiedziała przewodnicząca KRAIL, Olena Vodolashko. “Wzywamy międzynarodową społeczność do dołączenia do sankcji i ograniczenia udziału Rosji na światowym rynku gier poprzez wprowadzanie stosownych zmian w zasadach obowiązujących operatorów.”

Interwencja prezydenta Ukrainy

Już wcześniej Ukraina odbierała licencje operatorom powiązanym z rosyjskim kapitałem. Stało się tak w przypadku 1xBet, choć nie obyło się tu bez pewnych kontrowersji. 

Operator ten utracił swoją licencję we wrześniu 2022 roku, ale jedna z jego stron działała aż do listopada. Do jej zamknięcia doszło dopiero w wyniku krytyki medialnej i po interwencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Inne bieżące wiadomości