Szwecja planuje zakazać hazardu na kredyt

Przez Adam
Opublikowane 08/03/2024

Ministerstwo Finansów Szwecji przedstawiło propozycje dotyczące bardziej kompleksowego zakazu korzystania z kredytu w grach hazardowych w kraju. Szwecja posiada już ustawę hazardową, która zakazuje licencjonowanym operatorom oferowania lub udzielania kredytów. Jednak rząd stara się wzmocnić te środki poprzez bardziej dogłębny zakaz.

Ministerstwo poinformowało, że celem zakazu jest ograniczenie szkód po stronie graczy, czyli niekończącego zadłużania i popadania w dotkliwe kłopoty finansowe. Osoby z problemami hazardowymi są bardziej narażone na nadmierne zadłużenie, a usunięcie kredytu jako opcji w grach hazardowych ma, zdaniem Szwedzkiego Ministerstwa Finansów, znacznie ograniczyć to zjawisko.

Proponowane środki przewidują, że operatorzy i pośrednicy w grach hazardowych nie będą mogli przetwarzać depozytów ani zakładów finansowanych kredytem. Dotyczy to sposobu i terminu udzielenia kredytu, w tym kart kredytowych.

Zaostrzenie środków ostrożności

W planach nowej ustawy jest także zapis o tym, że posiadacze licencji hazardowych w Szwecji muszą mieć wdrożone środki ostrożności, które będą zniechęcać graczy do gry pozbawionej kontroli. Proponuje się, aby krajowy regulator Spelinspektionen został upoważniony do ustalenia charakteru środków ostrożności.

Ministerstwo twierdzi, że celem klauzuli zaproponowanej przez Spelinspektionen, jest zapewnienie, aby licencjonowane podmioty w Szwecji poprawiły działania w zakresie obowiązku opieki i przestały traktować to zagadnienie po macoszemu. Chce też przyjrzeć się metodom płatności akceptowanym w kasynach.

„Hazard za pieniądze na kredyt może prowadzić do poważnych trudności finansowych”twierdzi minister rynków finansowych Niklas Wykman. „Dlatego teraz tę możliwość blokujemy. Nie jest rozsądne, aby firmy hazardowe lub pośrednicy w grach hazardowych przyczyniali się do tego, by osoby podejmowały tak duże ryzyko”.

Jeśli zostaną zatwierdzone, środki zaczną obowiązywać od 1 września bieżącego roku. Pełny zakaz kredytu nie zostanie wprowadzony wcześniej niż 1 kwietnia roku 2025.

To nie pierwszy raz, gdy kraj wprowadza zakaz gry na kredyt

Wielka Brytania ogłosiła zakaz używania kart kredytowych do hazardu w 2020 roku, a zakaz ten został wprowadzony w kwietniu tego samego roku. Komisja ds. Hazardu ustaliła, że wdrożenie zakazu przebiegło płynnie i nie spowodowało „nieprzewidzianych konsekwencji”.

We wrześniu rząd Australii przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o hazardzie interaktywnym z 2023 roku, aby zakazać używania kart kredytowych.

Podobny zakaz obowiązuje również w Norwegii, nordyckim kuzynie Szwecji

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: