Projekt likwidacji ukraińskiej komisji hazardu

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 15/05/2023

Nad przyszłością komisji regulującej ukraiński hazard pojawił się właśnie duży znak zapytania.

Do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął niedawno projekt ustawy, zakładający likwidację Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) i powstanie nowego organu nadzorczego, który bardziej wpisywałby się w aktualne potrzeby Ukrainy w tym zakresie.

Należy podejrzewać, że projekt ma szanse powodzenia, skoro stoi za nim wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Mykhailo Fedorov.

Członkowie komisji bronią kraju

Jak podają przedstawiciele rządu Ukrainy, motywacją do przeprowadzenia takich zmian są znaczne opóźnienia w przyznawaniu licencji hazardowych po stronie KRAIL.

Opóźnienia te wynikają jednak w dużej mierze z faktu, że od zeszłego roku Ukraina pozostaje w stanie wojny z Rosją, a niektórzy członkowie komisji zostali powołani do służby obronnej kraju.

Tymczasem aby decyzje KRAIL zyskiwały moc prawną, w obradach komisji musi uczestniczyć przynajmniej 5 z jej 7 stałych członków.

Centralizacją w korupcję

Aby udrożnić proces przyznawania licencji hazardowych, wiceminister Fedorov zaproponował przekształcenie KRAIL w scentralizowany organ nadzorczy.

Projekt postuluje porzucenie modelu kolegialnego komisji na rzecz systemu, w którym pieczę nad całością hazardu w Ukrainie miałaby jedna osoba.

Rozwiązanie to miałoby przyspieszyć wydawanie licencji, a także wpłynąć pozytywnie na budżet kraju. Co więcej, zdaniem Fedorova jest to również sposób na skuteczniejszą walkę z korupcją w ukraińskim hazardzie.

KRAIL jest na “nie”

Propozycja nie spotkała się jednak z entuzjazmem przewodniczącego KRAIL, Ivana Rudego.

Za opóźnienia w przyznawaniu licencji Rudy wini nie KRAIL, a rząd Ukrainy. Jak twierdzi przewodniczący, komisja od dwóch miesięcy apeluje o nominowanie dodatkowych członków, co zdaniem Rudego byłoby szybszą metodą rozwiązania problemu.

Więcej wieści z iGamingu

Na początku roku pisaliśmy o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na ukraiński hazard.

Ale na światowej scenie hazardu online dzieje się też mnóstwo innych rzeczy, o których warto wiedzieć: