MGA publikuje szczegółowy raport za pierwszy kwartał 2023

Przez Adam
Opublikowane 05/01/2024

Maltańska Rada ds. Gier Hazardowych (MGA) opublikowała raport za pierwszą połowę 2023 roku, z którego wynika, że hazard pozostaje istotnym elementem gospodarki maltańskiej.

W tym okresie sektor hazardowy wniósł do maltańskiego budżetu ponad 810 milionów euro, co stanowiło około 9,5% wartości dodanej brutto wszystkich gałęzi gospodarki tego kraju. Wraz z wpływami pośrednimi, całkowity wkład branży hazardowej do budżetu Malty wyniósł 12,2%.

W porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, pierwsza połowa ubiegłego roku przyniosła wzrost wartości maltańskiego sektora hazardowego o 1,1%.

Czy wpływy z hazardu pozostaną istotną częścią maltańskiego PKB?

Choć na przestrzeni ostatnich lat można już mówić o stabilizacji wpływów z hazardu do budżetu kraju, to zdaniem MGA nadchodzące lata przyniosą dalszy wzrost tego sektora.

Z danych zebranych przez MGA wynika, że inwestorzy postrzegają hazard jako jedną z trzech gałęzi maltańskiej gospodarki, które przyniosą największe zyski w ciągu najbliższych pięciu lat. Pozostałe dwa sektory to turystyka i rekreacja.

W przypadku hazardu źródeł tego optymizmu można upatrywać w sprzyjającym systemie prawnym Malty oraz w ugruntowanym ekosystemie, jaki w tym kraju wspólnie tworzą firmy świadczące usługi hazardowe – w tym wiele firm z branży hazardu internetowego – kasyn online, dostawców gier i operatorów.

Dynamiczny rozwój kasyn online

Z końcem czerwca 2023 roku koncesjonariuszami Malta Gaming Authority było 335 firm. Do tego grona należeli zarówno operatorzy kasyn naziemnych, jak i kasyn internetowych.

Niemalże trzy czwarte operatorów kasyn online na licencjach MGA spodziewało się dalszego wzrostu zysków w 2024 roku, a 60% planowało zwiększać zatrudnienie w swoich firmach.

Wszystko to pomimo rosnących kosztów prowadzenia działalności, z jakimi operatorzy muszą liczyć się ze względu na szereg wyzwań, takich jak nękający tę branżę brak zbieżności przepisów w poszczególnych jurysdykcjach.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: