Jak legalizacja hazardu online w Niemczech wpłynie na rynek?

Przez Adam
Opublikowane 29/12/2023

W styczniu 2023 r. niemiecki organ nadzoru nad hazardem przejął kontrolę nad rynkiem, który od lat zdominowany był przez nielegalnych operatorów. Problem z nielegalnym hazardem w Niemczech trwa od wielu lat.

Mowa przede wszystkim o grze obywateli w szemranych kasynach oraz korzystaniu z nielicencjonowanych slotów. Po latach opóźnień i kontrowersji, organ rozpoczął proces legalizacji hazardu w Niemczech.

Imogen Goodman, badaczka z Uniwersytetu w Heidelbergu, analizuje, w jaki sposób organ może wpłynąć na graczy, by Ci zamienili nielegalne kasyna internetowe na operatorów legalnych i licencjonowanych.

W swojej analizie Goodman podkreśla, że musi zostać podjęty szereg działań, aby zmienić postrzeganie hazardu przez niemieckich obywateli. Zadaniem regulatora jest także zapewnienie bezpieczeństwa i uczciwości miejsc oferujących legalne gry hazardowe.

Od nieskutecznego zakazu do koniecznych regulacji – ewolucja rynku hazardowego w Niemczech trwa

Każdy, kto śledził historię niemieckiego rynku hazardowego, wie, że legalizacja kasyn online i zakładów sportowych online zajęła dużo czasu.

Kiedy rząd po raz pierwszy podjął próbę uregulowania rynku hazardowego w 2008 roku, był to raczej nie tyle krok w kierunku liberalizacji, co próba wprowadzenia prohibicji. Przybrało to formę całkowitego zakazu działalności online, który obowiązywał do niedawna.

Choć Niemcy to największa gospodarka Europy, ich rynek hazardowy online pozostaje stosunkowo niedojrzały w porównaniu np. z Wielką Brytanią. Różnica jest wyraźna – szacunkowa wartość rynku hazardowego online w Niemczech w 2023 r. wyniosła 4,8 mld €, podczas gdy w Wielkiej Brytanii osiągnęła 12,05 mld €. To tym bardziej zaskakujące, że Niemcy mają o prawie 20 mln więcej mieszkańców.

Branża upatruje w Niemczech rynku pełnego wyzwań, ale i ogromnych możliwości. Obecne przepisy, określane przez Niemieckie Stowarzyszenie Zakładów Sportowych (DSWV) jako „najbardziej restrykcyjne na świecie”, wciąż podlegają dyskusjom i modyfikacjom w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań.

Czy regulacja rynku zapobiegnie utracie miliardów euro?

Po latach nieskutecznych prób ograniczenia nielegalnego hazardu w Niemczech, rząd w końcu zdecydował się na jego legalizację. W styczniu 2023 r. rozpoczął działalność Wspólny Urząd ds. Gier Losowych (GGL), który ma nadzorować nowo powstały rynek.

Problem z nielegalnym hazardem w Niemczech jest poważny. Szacuje się, że co roku Niemcy tracą na nim około 10 mld euro. Wielu graczy korzysta z nieuczciwych, nielicencjonowanych operatorów, którzy oferują wysokie wygrane, ale nie zapewniają bezpieczeństwa i uczciwości.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: