Hiszpania łagodzi przepisy dotyczące zakazu reklam hazardu

Przez Adam
Opublikowane 12/04/2024

Hiszpański Sąd Najwyższy częściowo uchylił dekret królewski z 2020 roku, który wprowadzał restrykcyjne przepisy dotyczące reklamy hazardowej. Sąd uznał, że do nałożenia takich ograniczeń konieczne było uchwalenie ustawy, a nie wydanie dekretu.

Przepisy te ograniczyły emisję reklam w telewizji, radiu i mediach społecznościowych do godzin pomiędzy 1:00 a 5:00. Regulacja zakazywała również w dużej mierze promocji, takich jak bonusy kasynowe. Operatorzy mogli jedynie kierować oferty do istniejących graczy na swoich platformach.

Werdykt ten oznacza złagodzenie znaczących ograniczeń, które zostały nałożone na reklamę hazardową w hiszpańskich mediach.

Operatorzy kasyn online będą teraz mogli reklamować gry hazardowe online i oferować promocje nowym klientom. Zyskają również możliwość wykorzystania wizerunku osób publicznych w swoich kampaniach marketingowych oraz reklamowania się w mediach społecznościowych.

Stowarzyszenie Mediów Informacyjnych wygrywa w sądzie

Należy jednak zaznaczyć, że pewne ograniczenia nadal obowiązują. Obejmuje to zakaz emisji reklam w telewizji i radiu w określonych godzinach oraz zakaz sponsorowania wydarzeń sportowych. Sąd Najwyższy odrzucił odwołania w tych kwestiach, stwierdzając, że środki te mają „wystarczające uzasadnienie prawne”, a ograniczenia są proporcjonalne.

Sprawa została wniesiona do sądu przez Jdigital, hiszpańską branżową organizację zrzeszającą operatorów kasyn online, oraz Stowarzyszenie Mediów Informacyjnych (AMI).

Organizacje te kwestionowały konstytucyjne podstawy dekretu. Argumentowały, że wprowadzenie ograniczeń za pomocą dekretu ministerialnego, a nie poprzez ustawę federalną, jest niezgodne z konstytucją. Sąd się z tym zgodził, orzekając, że ograniczenia wolności reklamy przedsiębiorstwa „muszą mieć wystarczające uzasadnienie prawne”.

Inne wiadomości z branży, które mogą Cię zainteresować: