Niemiecki hazard w rękach nowego organu nadzorczego

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 23/01/2023

1 stycznia bieżącego roku kontrolę nad hazardem w Niemczech przejął Gemeinsamen Glücksspielbehörde der Länder (GGL).

Nowy regulator od razu przeszedł do działania, przyznając 25 nowych licencji hazardowych.

Instytucja wydała też jednak oświadczenie, z którego jasno wynika, że dostawcy usług hazardowych na żadną taryfę ulgową liczyć nie mogą. 

Pośród wymienionych w komunikacie prasowym celów GGL znajdziemy bowiem walkę z wszelkimi formami hazardu nielegalnego, lub też nie w pełni zgodnego z prawem.

Federalny nadzorca

GGL to rządowa organizacja, która powstała już 18 miesięcy temu. Ostatnie półtora roku upłynęło jej jednak na przygotowaniach do przejęcia steru, co nastąpiło dopiero z początkiem 2023 roku.

Zakres obowiązków GGL to nadzór nad hazardem w całej Federacji Niemieckiej, czyli we wszystkich 16 niemieckich krajach związkowych. W ramach swojej działalności GGL będzie oczywiście przyznawać i przedłużać licencje hazardowe podmiotom, które spełnią wszystkie wymagania.

Na przyznanie takiej licencji czeka obecnie około 50 producentów automatów do gry online oraz pokera. Na białą listę GGL trafi też niebawem kilkudziesięciu innym dostawców, pod warunkiem że uiszczą oni opłaty licencyjne.

Tylko legalny hazard

Wiele miejsca w wydanym oświadczeniu GGL poświęca tematyce nielegalnego hazardu. Regulator deklaruje, że walka z hazardem łamiącym prawo to jeden z priorytetów GGL na 2023 rok. 

Żeby nie być gołosłownym, GGL powołuje do życia specjalne biuro prokuratorskie w Halle, które na celownik weźmie właśnie nielegalnych dostawców usług hazardowych.

GGL było aktywne na tym polu jeszcze przed uzyskaniem pełnej kontroli nad hazardem w Niemczech. W ciągu ostatniego półrocza instytucja poddała szczegółowej kontroli prawie 1150 witryn z hazardem online.

W swoim arsenale środków prawnych GGL posiada między innymi i to rozwiązanie, którego boi się każdy operator i dostawca, czyli cofnięcie licencji.

“Zamierzamy stworzyć równe pole do gry dla wszystkich,” powiedział szef GGL, Ronald Benter. “Chcemy, aby było jasne, że nielegalne bądź niezgodne z przepisami usługi hazardowe po prostu nie opłacają się na dłuższą metę.”

Podobne ambicje GGL posiada w zakresie chronienia graczy kasynowych przed uzależnieniem od gry.

Jak przypomina GGL w oświadczeniu, rolą każdego dostawcy usług hazardowych jest upewnienie się, że wszyscy klienci kasyn internetowych wyposażeni są w dostateczną wiedzę na temat zasad odpowiedzialnego hazardu.

O czym jeszcze warto wiedzieć