Malta Gaming Authority: iGaming na Malcie ma się świetnie

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 16/01/2023

The Malta Gaming Authority (MGA), instytucja nadzorująca maltańską branżę hazardową, wydała właśnie raport pokazujący, że iGaming na Malcie radzi sobie bardzo dobrze pomimo niesprzyjających okoliczności.

Sprawozdanie tymczasowe MGA za 2022 rok, bo o nim tutaj mowa, przedstawia maltański sektor gamingowy jako wyjątkowo odporny i wytrzymały. Korzystne światło MGA rzuca również na perspektywy tego sektora.

Raport powstał w oparciu o dane z pomiędzy stycznia i czerwca 2022 roku, które zostały zestawione z danymi z wcześniejszych lat.

Pozytywne widoki na przyszłość

W analizowanym okresie branża hazardowa na Malcie wytworzyła 573 milionów euro wartości dodanej brutto, co stanowiło aż 8% maltańskiej gospodarki.

Jednocześnie sektor ten zaliczył wzrost o 12,4% w porównaniu z pierwszym półroczem 2021 roku. Wzrosła także liczba pracowników w tym sektorze na Malcie, do niemalże 11 tysięcy osób w czerwcu 2022 roku.

Należy tutaj podkreślić, że działo się to wszystko w gospodarczo trudnym okresie. Pośród czynników destabilizujących gospodarkę autorzy raportu wymieniają globalne spowolnienie, wojnę między Rosją i Ukrainą, a także czasową obecność Malty na szarej liście krajów FATF.

Skąd więc taka odporność maltańskiego iGamingu?

“Wytrzymałość maltańskiego sektora hazardowego ma swoje źródło w jego umiejętności szybkiego dostosowania się do nagłych zmian,” czytamy w raporcie MGA.

Zdaniem MGA korzystny wpływ na sytuację ma również… samo MGA, które dwoi się i troi, aby na bieżąco stabilizować rynek maltański.

“Przyszłość branży hazardowej na Malcie pozostaje pozytywna,” pisze MGA we wnioskach sprawozdania.

Coraz więcej graczy

Z raportu wynika również, że rekordowe wyniki iGaming na Malcie osiąga także w zakresie liczby graczy korzystających z kasyn online na maltańskich licencjach.

W czerwcu 2022 roku graczy było już ponad 19 milionów, czyli o 8.7% więcej niż rok wcześniej.

Co znamienne, największy przyrost odnotowano wśród najmłodszych graczy (mowa oczywiście o graczach pełnoletnich).

Otóż gracze między 18. a 24. rokiem życia w cytowanym okresie stanowili już prawie jedną czwartą wszystkich klientów maltańskich licencjobiorców.

Co jeszcze ciekawego w iGamingu?