Premier Malty: iGaming na Malcie 3 razy większy niż przed pandemią

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 21/11/2022

W trakcie niedawnego przemówienia podczas festiwalu SiGMA Europe premier Malty Robert Abela rzucił nowe światło na branżę iGamingu na Malcie.

Okazuje się, że sektor ten wychodzi z pandemii COVID-19 nie tylko nie osłabiony, ale wręcz o wiele silniejszy.

Z danych przytoczonych przez premiera Malty wynika bowiem, że maltański iGaming jest obecnie aż trzy razy większy niż przed pandemią.

Europa w tyle za Maltą

Szczyt iGamingowy SiGMA Europe odbył się w zeszłym tygodniu na Malcie. Pośród wielu mówców nie zabrakło również i ważnych polityków, w tym premiera Malty Roberta Abeli.

W trakcie swojego wystąpienia Abela wychwalał maltański przemysł hazardowy, zaznaczając, że przemysł ten wykazał się sporą elastycznością w bardzo trudnym dla gospodarki momencie, jakim była niedawna pandemia koronawirusa.

Zdaniem premiera Abeli, podczas gdy na Malcie branża hazardowa zaliczyła trzykrotny wzrost, w pozostałych krajach Europy zatrzymała się ona na tym samym poziomie, co przed pandemią.

Tymczasem na Malcie z roku na rok notowany jest wzrost w tej branży, I tak, iGaming wzbogacił maltańską gospodarkę o 712 milionów euro w pierwszym półroczu bieżącego roku. To o prawie 90 milionów euro więcej, niż w drugim półroczu 2021 roku.

Przekładając te dane na proporcje, hazard internetowy to aktualnie dziesięć procent wzrostu gospodarczego Malty w tym roku, czyli trzy razy więcej niż w przypadku reszty Europy.

Obiecująca przyszłość

W świetle tych faktów nie będzie raczej zaskoczeniem, że władze Malty zamierzają wspomagać iGaming i jego dalszy rozwój.

“Przemysł hazardowy to integralna część przyszłości Malty, a wszystkie zagrożenia i wyzwania tej branży zamierzamy przekuć w nowe możliwości. Chcemy podwoić nasze wysiłki i umieścić sektor iGamingowy w samym sercu naszego procesu podejmowania decyzji gospodarczych,” powiedział Robert Abela.

Premier Malty dodał również, że planowana jest wzmożona współpraca z firmami iGamingowymi, działającymi na maltańskim rynku. Obecnie jest ich ponad 300, a liczba ta stale rośnie.

I choć zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie możemy jeszcze mówić o końcu pandemii, to mimo wszystko nietrudno o prognozę, że przed branżą hazardową na Malcie tłuste lata.