Rewolucja w systemie opłat za licencje od Gibraltaru

Przez Piotr Jędrzejak
Opublikowane 24/10/2022

Operatorów dużych kasyn, korzystających z licencji hazardowej Gibraltaru, czeka niemiłe zaskoczenie.

Za roczną licencję będą oni zmuszeni zapłacić dwa razy więcej niż dotychczas.

Na nadchodzących zmianach w systemie opłat skorzystają jednak małe kasyna, które będą płaciły połowę dotychczasowej stawki.

Cena licencji uzależniona od dochodu brutto

Zdaniem władz Gibraltaru aktualny system nie wspiera małych firm, dla których koszty zakupu licencji na świadczenie usług hazardowych są często zaporowe.

Koszty te wynoszą £100,000 rocznie zarówno dla kasyn stacjonarnych, jak dla i kasyn internetowych oraz firm bukmacherskich – niezależnie od ich rozmiaru oraz generowanych zysków.

W przypadku branżowych dostawców usług B2B (business to business) mowa tutaj o stałej stawce w wysokości £85,000 rocznie, również bez względu na faktyczny dochód firmy.

Niebawem jednak sytuacja ta ulegnie radykalnej zmianie, a faktyczny koszt nabycia gibraltarskiej licencji hazardowej uzależniony będzie od dochodu brutto danej firmy.

I tak, kasyna o dochodach poniżej £20,000 rocznie będą mogły nabyć licencję za połowę bieżącej stawki, czyli za £50,000.

Zmiany w systemie nie odczują kasyna, których roczny dochód oscyluje między £20,000 a £300,000 brutto. Dla nich zakup licencji hazardowej od Gibraltaru będzie w dalszym ciągu kosztem w wysokości £100,000.

Po kieszeniach dostaną natomiast najbogatsze kasyna, których roczny dochód brutto przekracza £300,000. Otóż takie firmy za każdą kolejną roczną licencję zapłacą £200,000!

Dodajmy tutaj, że powyższe progi dochodowe odnoszą się z osobna do każdego z pionów hazardowych. Operatorzy muszą posiadać osobne licencje na zakłady sportowe i na gry kasynowe, dlatego dochody operatora z tych dwóch pionów nie będą sumowane w celu wyliczenia kosztów poszczególnych licencji.

Ważny punkt na mapie hazardu europejskiego

Gibraltar to zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii na południu Półwyspu Iberyjskiego, o powierzchni wynoszącej jedynie 6,55 km².

Pomimo tak skromnego rozmiaru, Gibraltar odgrywa niemałe znaczenie w branży hazardowej.

Od początku XXI wieku Gibraltar przyciąga firmy bukmacherskie i kasyna online ze względu na bardzo niskie opodatkowanie usług związanych z hazardem.

Branża iGamingu na Gibraltarze jest obecnie warta ponad 15 miliardów euro, a dochód z hazardu stanowi jedną czwartą całkowitego dochodu Gibraltaru.